Z czego najlepiej zbudować halę – stali czy żelbetu?

Doświadczony przedsiębiorca wie, że budowa magazynu pod firmę czy też hali produkcyjnej zawsze wiąże się z dużym obciążeniem finansowym.  Przed rozpisaniem przetargu doskonale byłoby zastanowić się nad tym, jaki rodzaj technologii będzie zastosowany podczas powstawania obiektu.

Dwie możliwości – dwa rozwiązania

Na szali można postawić dwie metody – nowoczesną i tradycyjną. To od zastosowania budowy hali zależy,w którą stronę ona przeważy.

Tradycyjne technologie wykorzystywane są przy budowie hali żelbetowych. Są skuteczne jeśli chodzi o ich mechaniczną wytrzymałość, stabilność i sztywność konstrukcji, odporność na niskie i wysokie temperatury, w tym na ogień.

Konstrukcja żelbetowo- stalowa - widok wewnętrzny

Konstrukcja żelbetowo- stalowa – widok wewnętrzny

Nowoczesne metody stosowane są do produkcji hal stalowych. Dominującą zaletą jest tempo tworzenia konstrukcji oraz duża mobilność, co odróżnia tą technikę od techniki tradycyjnej. W związku z tym nie istnieje problem jej ewentualnej przebudowy lub rozbiórki. Ponadto, dodatkowym atrybutem jest mała waga konstrukcji, co znacznie ułatwia ich lokalizację na bardziej kłopotliwych gruntach.

Co wybrać – stal czy żelbet?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru niezbędne jest zaplanowanie przeznaczenia budowanej przez nas hali. W momencie, kiedy na terenie zakładu planowane jest wdrażanie oraz przeprowadzanie zaawansowanych technologicznie procesów, lepiej zainwestować w halę żelbetową ze względu na jej trwałość. Natomiast jeśli obiekt ma w przyszłości służyć jedynie magazynowaniu lub przechowywaniu produktów o niskim stopniu wymagania, bez ryzyka można wybrać konstrukcje stalowe.

Montaż konstrukcji hali żelbetowo - stalowej

Montaż konstrukcji hali żelbetowo – stalowej